Cele mai bune naluci calitate/pret

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Re: Cele mai bune naluci calitate/pret

Mesajde shimano » Sâm Feb 23, 2013 8:22 pm

Stiuca: Rapala pe primul loc, urmat de SavaGear si Salmo
Clean: Salmo bate tot...apoi Strike Pro (cred ca au cele mai bune preturi, si voblere super pt clean), poate cateva modele de la Yo-Zuri...Rapala n-are nimic pt clean..
Dupa alti pesti nu prea dau. La avat dau doar cu rotative DAM si MEPPS, fara voblere. Salau, somn...nu prea caut si nici nu gasesc pe aici.
Pe mine ma sperie inca ideea de "hand-made lure"...din experientele de pana acum, de fiecare data cand am pus mana pe vreun vobler fabricat de romani sau in Romania (inclusiv Cozma), am regretat enorm. Cred ca cele de fabrica sunt cele mai echilibrate, cel mai bine vopsite si realizate. Dar nu exclud existenta unor artisti autohtoni care sa faca treaba chiar mai buna decat modelele de serie gasite in comert. Asa cum baieti ca A.Sava reuseste sa faca bete mai frumoase si mai bune ca cele din comert, cred ca pot exista personaje asemanatoare, care sa faca treaba buna si cu voblere. Insa eu NU am avut inca nici un vobler handmade bun in mana. Si-am incercat cateva...
shimano
junior member

Mesajde ghenadie » Sâm Feb 23, 2013 8:49 pm

Si din cauza asta ai decis sa spurci tot ce e hand made in materie de voblere, facute in RO?
Cred ca ar trebui sa fii un pic mai retinut in asemenea afirmatii.
ghenadie
member

Mesajde florin1948 » Sâm Feb 23, 2013 9:22 pm

ghenadie scrie:Si din cauza asta ai decis sa spurci tot ce e hand made in materie de voblere, facute in RO?
Cred ca ar trebui sa fii un pic mai retinut in asemenea afirmatii.

Eu in locul lui Ghenadie nu ma strofocam asa (desi il inteleg) Ti-as fi trimis cadou doua voblere si mi te-as fi facut client permanent.Ca nu ai nimerit ceva sa-ti placa si asta e de inteles, depinde unde ai cautat. Asa cum a spus si Flavius ( a carei prezenta o salut si ma bucura) daca gasesti persoana potrivita poti (era sa zic sa te insori ) sa comanzi un vobler care sa evolueze cum vrea "muschii tai " Dragul de Ghenadie ( mi-a adus el propionat, mancal-ar tata) e un lurebilder care se straduieste sa nu faca rabat de la calitate, atat ca functionalitate cat si ca aspect. Nu il laud degeaba,eu stiu ce face si cata munca si migala este sa faci un "lemn"ca lumea.Ghenadita dragule, ia pune tu vreo doua - trei voblere la vanzare ca sa vada poporul despre ce este vorba in propozitie.
Exista doua feluri de oameni. Unul spune ce gandeste. Celalalt are prieteni.
florin1948
member

Mesajde M & M » Sâm Feb 23, 2013 10:14 pm

Strike-Pro.
Salmo,
M & M
new member

Mesajde tibi10 » Sâm Feb 23, 2013 11:26 pm

rapala,salmo
tibi10
new member

Mesajde shimano » Sâm Feb 23, 2013 11:36 pm

Ghenadie, imi cer scuze daca te-am jignit (fara sa vreau, fara sa stiu de voblerele tale). N-a fost cu intentie, nu am nimic cu tine. Poate daca-ti incerc voblerele imi schimb radical parerea. Acum cativa ani fabricam si eu tot felul de voblere din lemn de balsa, impreuna cu un prieten. Ale mele au fost dezastru, ale lui acceptabile, dar inca departe de adevar. Am cumparat din Polonia mai multe voblerase hand-made, respectiv cateva de la Hasznosi (parca asa se numesc). Ce sa zic...dezastru toate. De Cozma sa nu mai vorbim. Am prins o oferta si-am luat vreo 20 la pret super..apoi am fost nevoit sa le arunc pe toate. Ma intelegi acum de unde atata frustrare din partea mea legat de producatorii autohtoni si cam tot ce inseamna handmade?
shimano
junior member

Mesajde tibi10 » Sâm Feb 23, 2013 11:39 pm

shimano scrie:Ghenadie, imi cer scuze daca te-am jignit (fara sa vreau, fara sa stiu de voblerele tale). N-a fost cu intentie, nu am nimic cu tine. Poate daca-ti incerc voblerele imi schimb radical parerea. Acum cativa ani fabricam si eu tot felul de voblere din lemn de balsa, impreuna cu un prieten. Ale mele au fost dezastru, ale lui acceptabile, dar inca departe de adevar. Am cumparat din Polonia mai multe voblerase hand-made, respectiv cateva de la Hasznosi (parca asa se numesc). Ce sa zic...dezastru toate. De Cozma sa nu mai vorbim. Am prins o oferta si-am luat vreo 20 la pret super..apoi am fost nevoit sa le arunc pe toate. Ma intelegi acum de unde atata frustrare din partea mea legat de producatorii autohtoni si cam tot ce inseamna handmade?

Hasznosi varza chiar ca , cozma sa zicem sunt cateva bune printre ele , ghenadie e meseriasi face voblere foarte faine si la look si la bataie (nu e reclama)am dat cu un glider facut de el si foarte fain bate si culoarea foarte ok ;) meserias ce mai
tibi10
new member

Mesajde ghenadie » Dum Feb 24, 2013 9:05 am

Nu vreau sa intru in vreo polemica neconstructiva si nici nu ma supar usor, doar ca radicalismul nu e pe intelesul meu. :(
@ tibi - de unde ai luat gliderul facut de mine? :o
Mersi pentru apreciere.
ghenadie
member

Mesajde tibi10 » Dum Feb 24, 2013 6:45 pm

ghenadie scrie:@ tibi - de unde ai luat gliderul facut de mine? :o
Mersi pentru apreciere.

Am dat cu cel pe care l-ai trimis lui Marius Bandila :) L-am vazut in trusa si l-am intrebat ce vobler ii asta ? Imi zice da mi l-o trimis un prieten , si normal ca trebuia sa-l incerc :)
tibi10
new member

Mesajde clau » Mie Feb 27, 2013 9:36 pm

Vorbesc de apele curagatoare: 1- COZMA pentru toate categoriile de pesti rapitori f prinzatoare, dar se si agata foarte repede iar multe dintre ele necesita reglaje fine ( cred ca despre acest amanunt se plange shimano)si inca un defect ar fi ancora totusi prea mica dar cred ca fabricantul nu pune una mai mare tot datorita faptului ca se agata f repede, 2- SALMO , 3- YO-ZURI, 4- RAPALA si mai jos sunt o gramada poate si mai sus insa nu mai incerc f des si alte marci pt ca astea imi sunt suficient, plus rotative si cicade.
clau
new member

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Pescuit - spinning